Co to jest relikwiarz?

Relikwiarz

Relikwiarz – naczynie kultu religijnego w kształcie krzyża, monstrancji, puszki lub skrzynki do przechowywania doczesnych szczątków – relikwii.
Wykonany zazwyczaj z metalu szlachetnego lub kości słoniowej, często zdobiony drogimi kamieniami lub malowidłami. W relikwiarzach najcześciej umieszcza się kości, krew bądź włosy. 

Źródło: 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Relikwiarz

Najważniejsze Relikwiarze w Polsce

Jednym z najważniejszych relikwiarzy w Polsce jest relikwiarz Trójcy Świętej z kościoła św. Anny w Krakowie. Wykonany jest on z miedzi, srebra i emalii, a wewnątrz przechowywane są trzy relikwie związane z Trójcą Świętą.
W kościele św. Anny w Krakowie znajduje się również inny słynny relikwiarz – relikwiarz św. Wojciecha, wykonany z pozłacanego srebra i zdobiony kamieniami szlachetnymi.

Rodzaje Relikwiarzy

Istnieje wiele różnych rodzajów rodzajów relikwiarzy, z których wiele ma swoje charakterystyczne cechy i formy.
Klasyfikacja relikwii :
  • najważniejsze relikwie – I stopnia – to pozostałości ciała świętego, np. krew, kości, skóra, włosy, paznokcie;
  • relikwie II stopnia to przedmioty związane z osobą świętego za jego życia ziemskiego, którymi się posługiwał, mające bezpośredni kontakt ze świętym: jego ubrania, modlitewnik, różaniec i inne przedmioty codziennego użytku.
  • relikwie III stopnia to przedmioty, które stały się relikwiami poprzez dotknięcie właściwych relikwii – pierwszego lub drugiego stopnia. Mogą to być na przykład rzeczy potarte o część ciała zmarłego świętego lub dotknięte przez samego świętego w trakcie życia.